קטגוריות
טור דעה

מה ההבדל בין מעצמה עולמית לשוטר הטוב של העולם?

למה רפובליקנים מבקרים את ביידן בנושא אפגניסטן, למרות שגם טראמפ רצה להוציא את צבא ארצות הברית משם.

בס"ד

למה רפובליקנים מבקרים את ביידן בנושא אפגניסטן, למרות שגם טראמפ רצה להוציא את צבא ארצות הברית משם.

התמונות הזורמות מאפגניסטן מזעזעות ובצדק, את דעת הקהל העולמית. משדה התעופה בקאבול הבירה מגיעות תמונות נוראיות של אלפי אזרחים שמנסים למלט את משפחתם מאימת הטליבאן, ברשת מופצים סרטונים מפחידים שבהם נראים אזרחים מיואשים נתלים על מוטות הכנפיים של מטוסי קרב אמריקאים ונופלים אל מותם. אנשים מכל רחבי העולם צופים בשידורי האימה מסלון ביתם, הם מזדעקים נגד מדינות העולם ובפרט נגד אמריקה הגדולה, על העזיבה החפוזה והפקרת האזרחים האפגניים לגורלם.  הנשיא ביידן בנאומו לאומה השבוע, ניסה לשדר מסר שאמריקה הוגנת ולא אשמה באנדרלמוסייה, "חיילים אמריקאים לא יכולים ולא צריכים להילחם ולמות, במלחמה שהאפגנים אינם מוכנים להילחם עבור עצמם"

https://www.whitehouse.gov/briefing-room/speeches-remarks/2021/08/16/remarks-by-president-biden-on-afghanistan/

האמת שגם קודמיו, טראמפ ואובמה דיברו על יציאה מארץ הגזירה, השסועה והבלתי אפשרית לנצח, שגבתה חיי אמריקאים כה רבים. הם דיברו על מספר האבידות בנפש, על מטרות המלחמה שחלקם הושגו וחלקם לא יושגו לעולם ובעיקר על סכומי הכסף האסטרונומיים שהיא גובה ממשלם המיסים האמריקאי. גם בקרב הציבור שרתה קונצנזוס שימיה של אמריקה כלוחמת בשדות לחימה מרוחקים וזרים, מיצו את עצמם. לאמריקאים נמאס לשמש כזרוע הביצועית של מדינות העולם מול זוועות הגלובוס.

אבל ביידן כשל, הוא אכזב את האמריקאים ואת כל העולם. 

ביידן גדע את החלום שאמריקה משמשת כשוטר הטוב של העולם.

ב -2017 הציג טראמפ את האסטרטגיה והחזון שלו באפגניסטן, "בסופו של דבר, מוטל רק על תושבי אפגניסטן לקחת בעלות על עתידם, לשלוט בחברה שלהם ולהשיג שלום נצחי. אנו שותפים וחברים, אך לא נכתיב לעם האפגני כיצד לחיות, או כיצד לשלוט בחברה המורכבת שלהם. אנחנו לא בונים לאום חדש. אנחנו הורגים מחבלים". 

 shutterstock/M Ainuha Zainur R

משהו שאולי קצת נשמע כמו דברי ביידן "מלחמה שהאפגנים אינם מוכנים להילחם עבור עצמם", אבל האמת שיש הבדל תהומי בין דבריהם. טראמפ דיבר על כך שלא צריך להישאר באפגניסטן, כי מדובר בבזבוז משאבים משווע. לתפיסתו יהיה הרבה יותר מועיל להפנות את כל הכספים לתוך הבית פנימה. כפי סיסמתו הנודעת "אמריקה תחילה". טראמפ טען שאמריקה נחלשת מכך שהיא מנסה לבנות דמוקרטיות במדינות רחוקות, לדבריו צריך להקצות את כל המשאבים לביטחון הלאומי הפנימי, לבניית כלכלה חזקה ולחיזוק היחסים עם בעלי הברית שמביאים לאמריקה תועלת מיידית. הוא התנגד גם מבחינה אידיאולוגית, לניסיון האמריקאי רב השנים לכפות תרבויות ושיטות משטר לכאורה צודקות על העמים השונים. ביידן, הוא או סביבתו הקרובה לעומת זאת עדיין מאמינה בגישה הפרוגרסיבית שאמריקה יכולה וצריכה להתערב, לעצב ולייצר דמוקרטיות בכל המדינות הנחשלות.

ולמה הוא עזב את אפגניסטן? כי הוא וקודמיו נכשלו ולא הצליחו לקדם דמוקרטיה במדינה הפצועה וחבולה. כפי שאמר: אם הניסיון לייצב את המדינה משאירה את אמריקה בעשרים שנות מלחמה, היא לא תילחם במלחמה שהאפגנים אינם נלחמים בעבורה. 

לכן בשונה מטראמפ שהחליט לעזוב כחלק מאסטרטגיה וחזון ולא כחלק מהסקת מסקנות מכישלון, וניסה לחתום הסכמים עם כל הפלגים באפגניסטן כולל הטאליבן, להגיע לכמה שיותר הסכמות גם אם שבריריות. ביידן פשוט ברח בחיפזון, כשהוא משדר לטאליבן, הנה אמריקה חלשה בואו תכבשו את כל המדינה.

ההבדלים בין הזרמים השמרניים והפרוגרסיביים או אם תרצו טראמפ וביידן, נובעים משוני מהותי בתפיסה של אמריקה כמעצמה. הפרוגרסיביים מאמינים שאמריקה מתוקף מעמדה ככלכלה הגדולה והמדינה החזקה בעולם צריכה לדאוג לכל העוולות, לגלות למדינות הנחשלות את האור והצדק שבשיטה האמריקאית. הם חדורים בתחושה מיסיונרית להילחם בפנאטים ולהטמיע בקרבם את המשנה הליברלית. הם מאמינים שהמלחמה הזאת היא ההופכת את אמריקה למעצמה בעיני העולם. השמרנים לעומת זאת מאמינים שמה שעושה את אמריקה לגדולה, זה היותה אמריקה, ערש החופש והחירות. אנשים רואים בה מעצמה כי הם תולים תקווה בחירות שהיא מייצגת והם מנסים לחקות אותה גם במדינתם. אמריקה לא צריכה לכבוש מדינות טוטליטריות ולכפות עליהם דמוקרטיה, א – כי אי אפשר לכפות בכוח תהליכים חברתיים והשקפות עולם, ב – אם אמריקה תוציא כל כך הרבה משאבים על כיבושים ושדות קרב, לא יישאר לה די כדי להבטיח את הישארותה ככלכלה החופשית והחזקה והיא תחדל מלהיות אמריקה.

אך למרות שהם חלוקים בפעילותה של ארצות הברית מחוץ לגבולותיה, אמריקה ובזה מסכימים כל הצדדים, מחזיקה בתפקיד נוסף – השוטר הטוב של העולם. גם טראמפ שצמצום הנוכחות האמריקאית במזרח התיכון היו חלק ליבתי מהבטחותיו בעת מסע הבחירות, אמר בפירוש "באפגניסטן ובפקיסטן האינטרסים של אמריקה ברורים: עלינו לעצור את הפיכתם  למקלטים בטוחים למחבלים המאפשרת להם לאיים על אמריקה, ועלינו למנוע מנשק גרעיני וחומרים מסוכנים להגיע לידי מחבלים ולהשתמש בהם נגדנו, או בכל מקום אחר בעולם", כפי שבמהלך הקדנציה הוא אכן פעל, בחיסול אל בגדדי מנהיג דאע"ש וקאסם סולימאני ראש כוח אל-קודס של משמרות המהפכה האיראניים.

"מלכות של חסד" כך מגדירים היהודים את ארצות הברית של אמריקה, עיני כל העולם תלויות בה שתושיע אותם בעת קטסטרופה גלובלית. כך ניסו לגרור את אמריקה לתוך שתי מלחמות העולם, בשל כך התחננו היהודים שהם יפציצו את מסילות הרכבת לאושוויץ, היא השומרת על דרום קוריאה שלא תיפתח עליה הרעה מצפון. לעיתים היא עומדת במשימתה ולעיתים מאכזבת, אבל אין ספק שעדיין סומכים עליה ותולים בה תקוות גדולות. 

אך כעת כשביידן נטש בפתאומיות שכזאת אלפי אזרחים ומשתפי"ם באפגניסטן שבטח יסבלו כעת אם לא יחוסלו מנחת זרועם של הטאליבן, ספגה אמריקה את הפגיעה הכי אנושה בעת האחרונה במעמדה כשוטר הטוב של העולם.

One reply on “מה ההבדל בין מעצמה עולמית לשוטר הטוב של העולם?”

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s